Meijer Matchups - Week of 1/12

Friday, January 13, 2012

First of all -- if you haven't already, you need to sign up for mPerks on Meijer's website.  These are digital coupons that you can stack with your paper ones for more savings.  This week you can clip a 5% off every Meijer brand item you buy, so if you plan on shopping this week at Meijer like I am, clip 'er up!


Here are some great deals that I've found this week at Meijer.  I've included manufacturer and mPerk coupons in this savings:

--Weight Watchers Smart Ones -- sale price 5/$9 -- use $3 off ten (coupons.com) plus you'll get an additional $4 off when you buy ten.  Final price = $1.10 each

--Campbell's Soup at Hand -- sale price 5/$5 --  Buy 6 and use 3 $0.50/2 (Smart Source 1/8) which each double to $1 plus $0.50/6 mPerks.  Final price = $0.42 each

--Jell-O Ready to eat Pudding, Gelatin or Mouse 6 pack -- sale price 2/$5 -- use 2 $0.60 off one Jello-O snack (SS 1/8) plus $1/2 mPerk.  Final price = $1.40 each

--Kraft Singles -- sale price 2/$4 -- use $1/2 mPerk.  Final price = $1.50 each.

--Nabisco Snack Crackers and Teddy Grahams -- sale price 2/$5 -- Buy 2 Nabisco Crackers and 2 Teddy Grahams and use $2 off 3 Nabisco Snacks (SS 1/8) plus $1/2 Teddy Grahams mPerk and $1/2 Nabisco Crackers.  Final price = $1.25 per box

--Post Cereal (including bars) -- $2 each -- use $0.55 coupon (SS 1/8).  Final price = $1.45

--Prego Pasta Sauce -- sale price 2/$5 -- use $0.40/2 coupon (SS 1/8) which doubles to $0.80 plus $1/2 mPerks.  Final price = $1.60 each.

--Campbell's Select Harvest Soups -- sale price 8/$10 --use four $0.50/2 (SS 1/8) which doubles to $1 plus $1/3 mPerks.  Final price = $0.63 each.

--Kraft Shredded Cheese -- sale price 3/$6 -- use $0.55/2 (coupons.com).  Final price when you buy 2 = $1.73 each

--Combos - Buy 1 get 1 Free.

--Dole canned Pineapple or Mandarin Oranges -- sale price 4/$5 -- use two $0.50/2 (coupons.com) which doubles to $1.  Final price = $0.75 per can

--Gorton's frozen fish sticks or fillets -- sale price $3.99 -- use $0.50 (SS 1/8) which doubles to $1.  Final price = $2.99

--Pillsbury cookie dough -- sale price 3/$6 -- use $1/2 (December Box Top ad) plus $1/2 mPerks.  Final price = $1 each when you buy 2

--Suave Deodorant -- sale price 3/$5 -- use $0.50 Suave Deodorant (Red Plum 1/8) which doubles to $1.  Final price = $0.67 each

I'm taking my bi-weekly trip tonight, so I'll add more as I find them in the store!

Happy Shopping! :)

Kait

No Comments Yet, Leave Yours!