Meijer Match Ups for the Week of 2/16

Thursday, February 16, 2012

I love Thursdays (but obviously not as much as Fridays)! :)  
Here are your Meijer match ups for this week.  Not too bad of a week!

--Meijer gallon of Milk - 2/$5


--Charmin toilet paper 6 mega rolls or 12 double rolls - $6.49.  Use $0.25 off Charmin (Feb P&G) which doubles to $0.50.  Final Price: $5.99

--Ball Park hotdogs - 3/$5.  Use $0.50/2 mPerk.  Final Price:  $1.42 when you buy 2.

--Bob Evans sausage - 2/$5.  Use $0.35 (coupons.com) which doubles to $0.70.  Final Price: $1.80.


--Pillsbury Crescent Rolls - 3/$5.  Use $0.50/2 crescent rolls and $0.50/2 crescent rolls (SS 1/28) which doubles to $1.  Final Price: $0.92 each when you buy 2.

--Pillsbury Sweet Rolls - 3/$5.  Use $0.40/2 sweet rolls mPerk and $0.40/2 sweet rolls (SS 1/28) which doubles to $0.80.  Final Price:  $1.07 each when you buy 2.

--Kraft sliced cheese - 2/$4.  Use $0.50/2 coupon (coupons.com) which doubles to $1.  Final Price: $1.50 each when you buy 2.


--Jello Ready to Eat packs or Kraft Milk Bites- 2/$5.  Use $1/2 Jell-o or $1/2 Milk Bites mPerk.  Final Price: $4 for two.

--Smart Balance Buttery Spread - 2/$5.  Use $1 coupon (SS 1/15)  Final Price: $2 each when you buy 2.

--Yoplait Lactose Free Yogurt - $0.79.  Use $1/2 mPerk.  Final Price: $0.29 each when you buy 2.

--Pillsbury Toaster Strudels - 3/$6.  Use $1/2 mPerk and $0.75/3 (SS 1/28).  Final Price: $1.42 each when you buy 3.

--Meijer Frozen Potatoes - 5/$10.  Use $1/2 mPerk.  Final Price:  $1.50 each when you buy 2.


--Seapack Breaded Shrimp or Fish - $3.99.  Use $0.75 coupon (SS 2/12).  Final Price: $3.24.


--Campbell's Soup - 4/$6.  Use $0.50/4 (expires 2/19) which doubles to $1.  Final Price: $1.25 each when you buy 4.

--General Mills Cereals - 4/$10 and get $2 off instantly when you buy 4.  Use $0.50 off Honey Nut Cheerios mPerk and $0.50 off Cinnamon Toast Crunch mPerk.  AND use  $1/2 any GM cereals (SS 1/28 or smartsource.com)  four $0.50 off Honey Nut Cheerios (smartsource.com) which doubles to $1.  Final Price: as low as $0.89 each when you buy 4 boxes.

--Ritz crackers - 2/$5.  Use $1/2 Ritz (smartsouce.com).  Final Price: $2 per box when you buy 2.


--Hormel Compleats - 2/$4.  Use $1/2 mPerk and $1/2 (SS 2/12).  Final Price: $1 each when you buy 2.

--Kraft Homestyle Deluxe Macaroni and Cheese - $1.88.  Use $1  (SS 1/28).  Final Price: $0.88.

--Huggies Wipes (3 pack) - $5.99.  Use $0.50 coupon (SS 2/12) which doubles to $1.  Final Price: $4.99.

--Nivea Lotion - $5.  Use $1.50 coupon (coupons.com or RP 2/12).  Final Price: $3.50.

--Glade Scents Holder - 2/$4.  Use 2 $1.50 off Scent Holder (SS 2/12).  Final Price $0.50 each.


--Centrum ProNutrients Vitamins - Buy 1 Get 1 50% off.  Use 2 $5.00 coupons (RP 2/19).  Final Price: varies.

--MultiGrain Peanut Butter Cheerios - 4/$10.  Use $1/2 mPerk and use 2 $0.75 MultiGrain PB Cheerios (smartsource.com).  Final Price: $1.25 each. 

I'm heading over there tonight to grab some stuff so I'll post anymore deals I find!

Happy Shopping! :)
Kait

No Comments Yet, Leave Yours!