Meijer Match-Ups for the Week of 1/10

Thursday, January 10, 2013





My favorite thing about this post is the fact that tomorrow is Friday -- hollaaaaa!!!
I'm trying to convince myself to get up and workout tomorrow at 5:30...any bets my friends?

While you're thinking about your bet, check out this week's best deals at Meijer:


--Select General Mills cereals - 2/$5.  Use $0.50/Cookie Crisp (printable) which doubles to $1 or $1/2 GM kids cereals (printable) or $1/3 (SS).  Final Price: as low as $1.50

--Lean Cuisines - $1.99.  Buy 10 and get $3 on instantly.  Use $3/8 mPerk or two $1/5 (SS 1/6).  Final Price: as low as $1.39 each when you buy 10.

--Chobani yogurt - $1.  Use $0.30 off (chobani.com) which doubles to $0.60.  Final Price: $0.40 -- hot price!

--Purex - $2.99.  Use $1 off (RP 1/6).  Final Price: $1.99 - hot price!

--Country Crock spread - $1.25

--Barilla Pasta - $1.  Use $1/3 (SS 1/6).  Final Price: $0.67 each when you buy 3.

--Aunt Millie's bread or buns - 2/$3

--Lay potato chips - Buy 1 Get 1 free

--Campbell's Chunky soup - $1.39.  Use $0/50/3 (printable) which doubles to $1 or $0.50/4 (SS 1/6) which doubles to $1.  Final Price: as low as $1.06 each when you buy3.

-Old El Paso bean, salsa, shells or enchilada sauce - $1.  Use $0.60/3 (printable).  Final Price: $0.80 each when you buy 3 -- hot price!

--Nabisco Teddy Grahams, Chips Ahoy! or Handi-Snacks - $2.29.  Use $0.75/2 (SS 1/6).  Final Price: $1.92 each when you buy 2.

--Oscar Mayer Deli Fresh or Carved Board meat - $4.49.  Use $1 off (SS 1/6).  Final Price: $3.49

--Milo Liquid Enhancer - Buy 2 Get 1 Free.  Use $1/2 mPerk.  Final Price: varies

--Kraft Easy Mac - 2/$6.  Use $1/2 mPerk.  Final Price: $2.50

--Capri Suns - 3/$5.  Use Buy 3 Get 1 Free (SS 1/6).  Final Price:  $1.25 each when you buy 4.

--Finish Powerball tabs or gelpacs - $2.69.  Use $2.15 off (SS 1/6).  Final Price: $0.54 -- stock up price!!

--Lysol toilet bowl cleaner - $1.99.  Use $0.50/2 (RP 1/6) which doubles to $1.  Final Price: $1.49 each when you buy 2.

--Palmolive dish soap - $2.  Use $0.50 off (SS 1/6) which doubles to $1  Final Price: $1.

--Angel Soft (12 rolls) - $4.99.  Use $1 mPerk or $0.45 off (SS) which doubles to $0.90.  Final Price: as low as $3.99 -- hot price!

--Gerber Grabbers - 3/$4.  Use $0.50/2 (printable) which doubles to $1.  Final Price: $0.83 each when you buy 2 -- hot price!!

--Buy 1 Huggies jumbo pack and get free wipes - $9.49.  Use $2/Slip-Ons or $1.50/any.  Final Price: as low as $7.49 plus free wipes -- hot deal!

--Meijer wipes (3x) - $4.88

--Buy 1 Enfamil or Enfagrow formula and one refill box and get $8 off instantly.

--Gerber 1st or 2nd foods - 10/$9.50

--Buy 2 Pampers Super Pack diapers and get a $10 Meijer gift card.  Use two $2 off (Jan PG) or $2/Baby Dry - no longer available or $1.50/Baby Dry (printable).  Final Price: varies

--BIC disposable razors - $5.49.  Use Buy 1 Get 1 Free (SS 1/6).  Final Price: $2.75 each when you buy 2

--Clean and Clear facial care - 25% off.  Use $1 off (SS 1/6).  Final Price: varies

--Colgate toothpaste - $1.  Use $0.75 off (SS 1/6).  Final Price: $0.25 -- stock up!!

--Goody hair elastics - Buy 1 Get 1 50% off.  Use two $1 off (SS 1/6).  Final Price: varies

--Crest ProHealth toothpaste - 2/$7.  Use $0.50 off (Jan PG) which doubles to $1.  Final Price:  $2.50

--Pure Protein bars - $1.  Use $1/2 (RP 1/6).  Final Price: $0.50 -- hot price!

--Slim-Fast products - 10% off.  Spend $10 and get $3 off instantly.  Use $1/Slim Fast Bars or Bites (RP 1/6).  Final Price: varies


Spend $30 on Aveeno, Carefree/Stayfree, Listerin or Neutrogena prodcuts and get $10 off your next shopping trip:
--Listerine - $3.99.  Use $1 off (SS 1/6).  Final Price: $2.99

--Stayfree pads - $1.99.  Use Buy 1 Get 1 Free (SS 1/6).  Final Price: $0.99 each when you buy 2 -- hot price!

--Carefree - $1.99.  Use $0.50 off (SS 1/6) which doubles to $1.  Final Price: $0.99

--Neutrogena cosmetics, hair care and face/skin care - 25% off.  Use $1/Eye or lip makeup or $1/Skincare or $2/face makeup (SS 1/6).  Final Price: varies

--Select Aveeno products - 25% off.  Use $3/2 or $1 off (SS 1/6).  Final Price: varies



Buy 4 Special K products and get $2 off instantly:
--Special K cereal, bars or Pastry Crisps- 4/$10.  Use $1/3 (RP 1/6).  Final Price: $1.75 each when you buy 4

--Special K crackers chips - 2/$5.  Use $1/2 (RP 1/6).  Final Price: $2 each when you buy 2.

--Special K Cracker Caddy - 2/$5

--Special K Protein drinks - 2/$10.  Use $1.50/2 (RP 1/6).  Final Price: $4.25 each when you buy 2.

--Special K flatbread - $4.99

--Special K K20 water mix or Snack bars - 2/$6


Pretty good list my friends!  Now it's 10 so you think I'll be up at 5:30..
Laughing along with you, I know.

Happy Shopping! :)
Kait

No Comments Yet, Leave Yours!