Meijer Matchups for the Week of 9/12

Friday, September 13, 2013


It's been awhile since I've done a matchup for Meijer.  I think it's because I was mad at Meijer for deciding to stop doubling coupons...like everyone else and their brother.  But they've decided to have some great sales this week so I guess we can be friends again...

So here are some of this week's best deals you can snag at Meijer:
--Gala apples - $0.99/lb

--Go-Gurt - 2/$4.  Use $0.75/2 mPerk or printable.  Final Price:  $1.63 each when you buy 2

--Motts apple juice - $2.50. 

--Betty Crocker fruit snacks - $4.00.  Use $0.50/2 printable.  Final Price:  $3.25 each when you buy 2


The following products are Buy 8 and get $4 off instantly (prices reflect savings):
--DiGiorno or Stouffers' single serve pizzas - $1.79.  Use $1/2 DiGiorno (RP 8/25).  Final Price:  $1.29 each when you buy 2

--Edy's ice cream - $2.79.  Use $1/2 (walmart.com).  Final Price: $2.29 each when you buy 2

--Lean Cuisine Honestly Good Meals - $2.99

--Stouffer's Family Size Entrees - $5.99.  Use $1 off (RP 9/8).  Final Price: $4.99

--Skinny Cow Ice Cream treats - $3.49

--Lean Cuisine or Stouffer's meals - $1.99.  Use $1/2 Stouffer's (RP 9/8).  Final Price:  $1.49 each when you buy 2


The following items are part of the 10 for $10 and get the 11th item free deal.  Therefore each item will be $0.91 each when you buy 11:
--Dole Salad blends

--Chobani yogurt - Use $0.30 off (chobani.com).  Final Price: $0.61

--Betty Crocker Suddenly Salad, Potatoes or Hamburger Helper - Use $0.75/3 (SS 9/8).  Final Price: $0.66 each when you buy 3

--Chex Mix or Bugles - Use $0.50/2 (SS 8/4).  Final Price:  $0.66 each when you buy 2

--Kraft Mac and Cheese or Easy Mac single cups

--Coke, Pepsi or 7-Up 2 liters

--Angle Soft bath tissue

--Greenhouse cucumbers

--Meijer Organic white mushrooms

--Bolthouse farms carrots

--Red, Yellow, Orange sweet peppers

--Broccoli Crowns

--Organic Baby-Cut carrots

--Bar-S bologna or franks

--Armous breakfast makers or lunchmakers - Use $0.50/2 Breakfast makers printable.  Final Price:  $0.66 each when you buy 2

--Yoplait greek yogurt cups -  Use $1/5 printable or mPerk.  Final Price:  $0.71 each when you buy 5.

--Pillsbury  Heat N Go pancakers or waffles - Use Buy 1 Get 1 free printable.  Final Price: $0.46 each when you buy 2

--Manwich Sloppy Joe sauce

--Barilla Pasta.  Use $1/3 (SS 9/8).  Final Price:  $0.58 each when you buy 3

--Meijer pretzels or cheese puffs

--Chef Boyardee 

--Hunt's or Rotel Tomatoes

--Old El Paso shells, beans, salsa, sauce or rice - Use $0.60/3 mPerk.  Final Price:  $0.71 each when you buy 3

--Meijer bread or buns

--Aunt Millie's english muffins

--Hunt's Snack packs - Use $1/3 printable.  Final Price: $0.66 each when you buy 3

--Pillsbury cake mix


Definitely plan on hitting up Meijer this week.  I need to stock up my pantry with snacks and lunch stuff!

Happy Shopping! :)


3 comments:

  1. I love when Meijer has their 10 for 10 and get the 11th free deal. I got some great deals because of it yesterday.

    ReplyDelete
  2. I miss Meijer so much. It was one of my favorite stores when I lived in Ohio.

    ReplyDelete
  3. We don't have a Meijer nearby, and frankly, I am jealous! They offer a lot of good deals.

    ReplyDelete