Save Money and Get Quality with Perrigo Nutritionals

Thursday, April 10, 2014



My Lola girl is a growing!  At her last doctor's visit, we got the "ok" to start solid foods within the next few months.  So slowly we are beginning to add these foods to her daily diet.  Unfortunately, I start work in two weeks and therefore my daily life will completely change -- and get even busier than it was before.  I was, however, fortunate enough to have an extended leave that allowed me to stay home for five months with my girl.  But an extended leave means a smaller paycheck -- but it was a small price to pay to spend more time with my baby.  But now we are starting solids and soon other baby snacks which means added cost to my grocery budget.  I want to make sure what I give Lola is healthy and the best for her but I also don't want to break the bank paying for these things.

I have previously shared my experience and thoughts on Perrigo Nutritionals formula.  If you remember, I am a huge fan of the store brand formula.  Cohen actually was on the Up&Up brand from six months until a year.  While I plan on feeding Lola with pumped breast milk, I will also supplement with Perrigo Nutritionals formulas as needed.  By choosing store brand formula I am saving almost 50% when compared to the national brands of formula, which can be about $600 a year!  I know you're thinking, "Well, what about nutritional value?  How do they compare?"  I get it.  I thought the same thing.  So I compared a label from the store brand to a national brand label and the ingredients were almost identical.   Perrigo Nutrionals is the largest supplier of store brand formulas and one of only four companies that is recognized by the U.S. Food and Drug Administration for meeting the strict FDA requirements for safety, nutrition and quality for infant formula-manufacturing in the United States.  Talk about reassuring, right mamas?  So not only do they know what they're doing with formula, but Perrigo Nutritonals has it down when it comes to baby and toddler food.  Perrigo Nutritionals applies the same standards and expertise that are used to create infant formula to create their toddler food and snacks.  These foods are appropriately developed for a variety of stages of growth and motor skills with quality, nutritional ingredients to create foundation of good nutrition.  Don't forget that you can get these foods at a lower cost than the national brands!  Plus they honestly taste and look the exact same -- neither of my kids could tell a difference and enjoyed their Perrigo Nutrionals snacks just fine.




Since buying store brand formula and food, we have been able to save a ton of money on our grocery bill.  By saving so much money, I decided to find more ways to easily cut back on our monthly spending.  I recently started reading Crystal Paine's (blogger and mother herself) newest book,  Say Goodbye to Survival Mode: 9 Simple Strategies to Stress Less, Sleep More, and Restore Your Passion for Life to help me think more conscientiously about our budget. Her five easy tips to save money as well as set your priorities within your budget have been a huge help in our financial planning process.


Crystal Paine’s 5 Money Saving Tips for Families
Create a Budget
A budget gives you parameters and purpose, it gives you boundaries, and it gives you freedom to live creatively within those boundaries.


Shop With Cash

When you shop with a credit card (or even a debit card, for thamatter!) you can have your budget in your head and you can do the best to stick with it when you check out, but it’s so much easier to go just a little bit over here and there when you’re swiping!


Plan a Menu
When you have a plan in place for what you’re supposed to be eating each meal and you’ve already purchased the ingredients for those recipes, it’s a lot harder to justify chucking the plan for takeout.


Use Coupons

Coupons are a great way to save a lot of money on your grocery bill, but they can be hard to keep up with. Clipping, sorting, and organizing coupons takes time — so enter a coupon database! You’ll have access to printable and other coupons currently available and it’s one of the most effective and efficient ways to save money on groceries.


Buy Store Brands
One way to save a great deal of money on your grocery budget is to learn to like and use a variety of brands. The sooner you can get over being a brand-snob, the more your pocketbook will thank you.

For example, while I breast fed my children, moms who choose to formula feed can save up to 50 percent by switching to store brand formula, which meets the same FDA quality standards as expensive name brands. There are also coupons available at a website - StoreBrandFormula.com (www.storebrandformula.com).  This one simple change can save moms about $600 a year. 




Ready to try products by Perrigo Nutritionals?
Well, it's your lucky day!

One lucky winner will win a Perrigo Nutrionals prize package of the following:

     --A copy of “Say Goodbye to Survival Mode: 9 Simple Strategies to Stress Less, Sleep More, and Restore Your  Passion for Life” by Crystal Paine
        
--1 container of store brand formula
        
--9 assorted Puree Pouches
        
--5 assorted Puffs
        
--4 assorted Yogurt Bites







Amazeballs right?  Enter the Rafflecopter below!

a Rafflecopter giveaway




Disclosure: The Perrigo Nutritionals product, information and two gift packs have been provided by Perrigo Nutritionals.



7 comments:

  1. I almost always buy store brand products.. so much cheaper!

    ReplyDelete
  2. I like target brand but have never bought store brand diapers, wipes Or formula.

    ReplyDelete
  3. This is the only formula I had to start buying when my daughter was in the formula stage. It's the only formula that would agree with her, as her stomach couldn't tolerate other brands.

    ReplyDelete
  4. Those were very good tips. The shop with cash is especially important - I know that I hate to part with those pretty little green slips of paper. It makes me think twice before making impulse decisions.

    ReplyDelete
  5. WE don't have this here!!! what a pity!!

    ReplyDelete
  6. I usually buy store brand products if they have the same exact varieties and ingredients I use in brand names

    ReplyDelete