Meijer Match Ups for the Week of 7/17

Thursday, July 17, 2014



I'm in obvious denial that it is already the middle of July.  I head back to work July 31st -- barf-o-rama.  There's no maternity this year so no extended break to look forward to this time. However, I will say I'm more excited to be able to teach a class MY way and not leave it up to a sub...or two in my unfortunate case.

It's a good stock up week at Meijer this week.  Several great deals you can stock up on for the upcoming school year -- it's an 11 for $10 deal!


Check out the following deals:

The following items are part of the buy 10 and get the 11th item free -- each item is $1 unless noted otherwise.
--Dole salad blends

--Betty Crocker Suddenly Salad -- Use $0.50/2 printable.  Final Price:  $0.75 each when you buy 2

--Chef  Boyardee pasta - Use $1/5 (SS 6/15).  Final Price: $0.80 each when you buy 5

--Chex Mix - Use $0.50/2 printable.  Final Price: $0.75 each when you buy 2

--Combos

--Goldfish crackers -- STOCK UP!

--Hunt's Snack Pack pudding (4 pk)

--Chobani Greek Yogurt - Use Buy 3 and Get 1 Free Mperk.  Final Price:  $0.75 each when you buy 4

--Ol El Paso refried beans, shells or sauce - Use $1/3 printable or mPerk.  Final Price:  $0.67 each when you buy 3

--Cole's Garlic Bread -- mini loaf

--VitaminWater - Use Buy 4 Get 1 free mPerk.  Final Price:  $0.80 each when you buy 5

--Angel Soft toilet paper (4 pk) 

--Colgate toothpaste - Use $0.50 off (SS 7/13).  Final Price: $0.50


The following items are part of the Buy 8 and get $8 off (prices reflect savings):
--Kellogg's Frosted Flakes or Mini Wheats - $1.99

--PopTarts - $1.75.  Use $0.50 off (RP 6/29).  Final Price:  $1.25

--Nutra-Grain bars - $1.75.  Use $1/2 (RP 6/29).  Final Price:  $1.25 each when you buy 2

--Keebler Townhouse or Club crackers - $1.69.  Use $1/2 (RP 6/29).  Final Price:  $1.19 each when you buy 2

--Eggo waffles, sticks, pancakes or bites - $1.39  **I found a $0.75/Bites blinky at my Kroger store.  If you snagged any of these they would only be $0.64!

--Morningstar Farm products - $2.49.  Use $1/2 (RP 6/29).  Final Price: $1.99 each when you buy 2


Here are a few other good deals you don't want to pass up!
--Green Beans - $0.99/lb

--Sweet corn - 10/$3

--Betty Crocker fruit snacks - 2/$3.  Use $0.50/2 printable or SS 6/22.  Final Price:  $1.25 each when you buy 2.

--Aunt Millie's select bread products - Buy 1 Get 1 Free

--Gerber Graduate Lil' Meals or select meals - 3/$4.  Use $1/3 printable.  Final Price: $1.00 each when you buy 3


Any deals you found this week?



1 comment:

  1. It is so hard to believe that it is time to start stocking up on lunch goodies already!
    I wish you a fabulous return, and a wonderful school year!

    ReplyDelete